A short timeline

  • October 1, 1997: I’m born in Coventry, UK
  • During my childhood a lot occurs, including being diagnosed with Autism and ADHD and going into the care system
  • July 2014: I come out as transgender
  • November 2014: I join the Green Party of England and Wales
  • February 11, 2016: I stand in my first election in a Local By-Election in Coventry. I don’t come last, I beat the Liberal Democrat candidate. On the same day I become the Green Party’s LGBTIQA+ Spokesperson.
  • June 8, 2017: I stand for the Green Party in the U.K. General Election in the Coventry South constituency. I get 604 votes and beat the Independent candidate.
  • July 2018: I stand to get elected Deputy Leader of the Green Party of England and Wales
  • August 2018: I leave the Green Party following awful crimes committed by my father and the transphobia I faced from within the party
  • October 2018: I join the Liberal Democrats
  • November 2019: I step away from British Politics completely to focus on other interests and my personal life
  • December 12, 2019: I get married to my husband, Nathaniel
  • February 2020: I move out of Coventry